Nazwa użytkownika Hasło | Zapomniane hasło
Filmy video


Film o szkole


Więcej filmów
Nasze projekty
Lepsza Szkoła


Szkoła Współpracy

Szkoła Odkrywców Talentów

Certyfikat Lepsza szkoła
Bezpośrednie wspomaganie







W naszej szkole
Dyrektor szkoły
Rada Pedagogiczna
Samorząd Uczniowski
Rada Rodziców
Historia szkoły
Patron
Świetlica szkolna
Oddział Przedszkolny
Oddział Przedszkolny
Wydarzenia
Memoriał o. Zbigniewa
Gm. zawody pływackie
Jasełka
Mikołaj
Spotkanie z misjonarzem
Dzień Babci i Dziadka
Opłatek dla seniorów
Zielona szkoła
Wycieczki
Nawigacja
· Strona główna
· FAQ
· Linki
· Kategorie newsów
· Kontakt
· Galeria zdjęć
· Szukaj
· Event Calendar
· Patron
· Zielona szkoła
· Mapa serwisu
· Pow. zawody pływackie
· Galeria video
· Rekrutacja
· Statut szkoły
Zajęcia dodatkowe
Gimnastyka korekcyjna
Nauka pływania
Pierwsza pomoc
Wakacje z angielskim
Aktualnie online
· Gości online: 8

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 9
· Najnowszy użytkownik: Maria
Security System 1.9.0 © 2006-2008 by BS-Fusion Deutschland
SPORT
Sport szkolny
Zdrowe Nawyki Żywieniowe
Piramida Zdrowego Żywienia
Zasady Zdrowego Żywienia
Informacje dla Rodziców
Informacje dla Rodziców
Wycieczka - Kraków - Wawel, Stare Miasto


W dniu 4 listopada 2010 roku uczniowie Naszej Szkoły z klas III – VI wraz z wychowawcami i Panem dyrektorem uczestniczyli w całodniowej wycieczce do Krakowa.

Zwiedziliśmy:

Zamek Królewski na Wawelu – rezydencja królewska o charakterze zabytkowym, mieszcząca się na Wzgórzu Wawelskim w Krakowie o powierzchni 7040 m² z 71 salami wystawowymi.

Reprezentacyjne Komnaty Królewskie – Wystawa obejmuje apartament wielkorządcy krakowskiego na parterze z dobrze zachowanymi portalami i belkowymi stropami modrzewiowymi oraz komnaty II piętra pełniącymi funkcje reprezentacyjne, znajdującymi się w skrzydle północnym oraz wschodnim. Na wyposażeniu sal ekspozycji są zabytkowe meble, obrazy, ceramika, rzeźby oraz arrasy Zygmunta Augusta. Ściany niektórych pomieszczeń wysłane są kurdybanami z XVIII wieku, a sufity plafonami, stiukami i stropami kasetonowymi. Pod owymi stropami fryzy, zwane również krańcami. Komnaty te służyły za miejsca do przyjmowania posłów, posiedzeń senatu, uroczystości dworskich, a także bali. Wśród wielu sal znajdują się tam m.in. sala Poselska, Turniejowa, Pod Przeglądem Wojsk, Pod Zodiakiem, Pod Planetami, Bitwy pod Orszą, Jadalnia Zygmunta III, Łożnica Królewska, Gabinet, Kaplica Królewska, Sala Pod Ptakami, Sala Pod Orłem, czy Sala Senatorska.

Zbrojownia – Wystawa, znajdująca się we wschodnim skrzydle obiektu, mieści przykłady broni palnej, białej, sprzętu ochronnego itp. Na ekspozycje przeznaczono pięć sal parteru i piwnice. Choć zbrojownia na Wawelu nigdy nie istniała (prócz kilku sal w skrzydle zachodnim, w których król trzymał prywatne uzbrojeni), postanowiono wyeksponować zbiory muzeum właśnie na takiej wystawie. Eksponaty pochodzą przeważnie z wykopalisk archeologicznych, arsenałów magnackich, czy szlacheckich oraz od prywatnych kolekcjonerów.

Skarbiec Królewski – Ekspozycja usytuowana jest w pomieszczeniach parteru zamku, w północno-wschodnim narożniku, będącym pozostałością po dawnej wieży Łokietkowej. Zgromadzone tu przedmioty pochodzą m.in. z dawnych skarbców magnackich lub też są pozostałością po dawnym skarbcu. Spośród pięciu sal wystawowych, trzy są gotyckie (sień, sala Jadwigi i Jagiełły oraz sala Kazimierza Wielkiego). W skarbcu znajdują się np. pantofelki koronacyjne Zygmunta Augusta, Szczerbiec (miecz koronacyjny królów Polski), miecz Zygmunta Starego oraz jego korona grobowa, szachy i miniaturowy portrecik Zygmunta III, czy orzeł z zastawy króla Jana Kazimierza.

Krypta pod Wieżą Srebrnych Dzwonów – zaprojektowana przez Adolfa Szyszko-Bohusza, w romańskiej wieży spoczywa marszałek Józef Piłsudski, przeniesiony tutaj z krypty św. Leonarda gdzie pierwotnie był pochowany. Kryptę zamyka ażurowa krata z herbami Polski i Litwy oraz herbem rodu Piłsudskich – Kościesza. W przedsionku tej krypty, w sarkofagu po lewej stronie pochowany jest prezydent Lech Kaczyński z żoną Marią, którzy zginęli w katastrofie lotniczej w Smoleńsku 10 kwietnia 2010. 10 września 2010 w przedsionku krypty odsłonięto tablicę pamiątkową z nazwiskami wszystkich ofiar katastrofy.

Stare Miasto – najstarszy obszar Krakowa, otoczony Plantami. Jego centrum stanowi Rynek Główny. Głównymi zabytkami krakowskiego Starego Miasta są znajdujące się na Rynku Głównym: Kościół Mariacki, Sukiennice i wieża ratuszowa, oraz pozostałości murów obronnych – Brama Floriańska i Barbakan.

Sukiennice – handlowy budynek z kramami znajdujący się w centralnej części Rynku Głównego.

Brama Floriańska (Brama św. Floriana) –  średniowieczna brama z basztą, położona na Starym Mieście. Pozostałość po dawnych murach miejskich.

Barbakan – najbardziej wysunięta na północ część fortyfikacji miejskich. Stanowi wycinek koła o średnicy wewnętrznej 24,40 m, a grubość murów sięga powyżej 3 m. Jest to gotycka budowla z siedmioma wieżyczkami. Dawniej był połączony z Bramą Floriańską długą szyją i jego głównym zadaniem była jej obrona.

Zobacz galerię zdjęć:

Nowa strona
Nowa strona
Franciszkanie
Galeria zdjęć Wisła 2014


Sprawdzian 2015

Informacje o sprawdzianie w klasie 6 w roku 2015
Kliknij na obrazek
PG Zawada




Kalendarz
Po Wt śr Cz Pi So Ni
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    
Losowa fotografia
Memoriał o. Zbigniewa Strzałkowskiego
XI Memoriał o. Z. Strzałkowskiego
Zawada

1 czerwca 2014

Kaufland
Black Red White
Hala Tuchowska
GS Gumniska
Westagroup
Malzbyt
Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło



Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Reforma systemu oświaty